soia
20 اسفند 1401 - 10:59

برخورد با کم فروشی ها در طرح نوروزی

مدیرکل استاندارد استان اردبیل از اجرای طرح کشوری پایش کمیت در قالب طرح نوروزی به صورت هدفمند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، هاشم علایی اظهار کرد: با نزدیک شدن سال جدید و همچنین در پیش بودن ماه مبارک رمضان، طرح کشوری «پایش کمیت» در قالب طرح نوروزی به‌صورت هدفمند اجرایی می‌شود.

وی افزود: در اجرای برنامه‌های تحولی سازمان ملی استاندارد ایران، طرح پایش کمی محصولات پیش بسته‌بندی‌شده از مردادماه سال جاری در کشور و به‌وسیله کارشناسان استاندارد آغازشده و این طرح در ایام پیش روی عید و ماه مبارک رمضان به‌طورجدی پیگیری می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل تصریح کرد: در این طرح ابتدا صحت عملکرد ترازوی واحد صنفی کنترل‌شده و خالص فروشی شیرینی، کیک، زولبیا و بامیه مورد پایش قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: قنادان موظف به توزین و تعیین قیمت وزن جعبه و خالص شیرینی به‌صورت جداگانه هستند و رعایت نکردن این موضوع کم‌فروشی بوده و واحدهای متخلف در صورت رعایت نکردن وزن خالص به تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد.

علایی بیان کرد: از لحاظ ویژگی‌های فیزیکی جعبه‌های شیرینی ۵۰۰ گرمی، یک کیلوگرمی، یک و نیم کیلوگرمی، ۲ کیلوگرمی ، سه کیلوگرمی و پنج کیلوگرمی بر اساس مقررات استانداردهای ملی باید به ترتیب دارای وزن‌های ۹۰، ۱۳۵، ۱۸۵، ۲۲۵، ۲۶۵ و ۴۵۵ گرم بوده و دارای نشان استاندارد معتبر باشد.

وی تأکید کرد: بازرسان اداره استاندارد، علاوه بر نظارت بر خالص فروشی شیرینی و زولبیا بامیه، بر استاندارد بودن اجزاء تشکیل‌دهنده شیرینی‌ها ازجمله شکر، روغن و آرد نیز کنترل و نظارت خواهند داشت.

مدیرکل استاندارد با اشاره به فرارسیدن ایام عید و ماه مبارک رمضان و ضرورت صیانت از حقوق شهروندان اعلام کرد: گشت‌های ویژه بازرسی متشکل از بازرسان اداره استاندارد، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی بر اصناف قنادان، لبنیات‌فروشی‌ها، پروتئین فروشی‌ها، میوه و تره‌بار تمرکز خاص و بیش‌ازپیش خواهند داشت.

وی عنوان کرد: از عموم هم استانی‌های عزیز درخواست می‌شود هرگونه تخلف درزمینهٔ کم‌فروشی و استاندارد را، از طریق شماره تلفن گویای شبانه‌روزی ۱۵۱۷ و ۸-۰۴۵۳۳۷۴۱۱۵۶ به این اداره کل اطلاع‌رسانی نمایند تا با متخلفان برخورد قانونی لازم انجام گیرد.

پایان خبر/۳۷۲۷/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1085711